LG Flex 42" 42LX3QPUA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG Flex 42" 42LX3QPUA
Specifications | Reviews
Display LG Flex 42" 42LX3QPUA
Size:
42"
Panel Type:
OLED
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
HDR Compatibility:
HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma
Response Time:
< 1 ms
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
FreeSync Premium, G-Sync, Variable Refresh Rate (VRR)
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Quick Frame Transport (QFT):
No
Quick Media Switching (QMS):
No
Video LG Flex 42" 42LX3QPUA
Video System:
ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG Flex 42" 42LX3QPUA
Inputs:
4 x HDMI (2.1)
Side:
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
Side:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
1 x 1/8" / 3.5 mm (Headphone)
HDCP Support:
Yes, Version 2.2
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 6 (802.11ax) / Bluetooth 5.0
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
USB Ports:
2 x USB-A 2.0
1 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
Side: 1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Control I/O:
RS-232C via 1/8" / 3.5 mm Input
IP
Speaker LG Flex 42" 42LX3QPUA
Built-In Speakers:
Yes, 2 x 40 W
Convenience LG Flex 42" 42LX3QPUA
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Works with Alexa, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS 22
Mobile App Compatible:
Yes
Digital Media Slot:
None
Remote LG Flex 42" 42LX3QPUA
Power Consumption:
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG Flex 42" 42LX3QPUA
Dimensions:
36.9 x 29.6 x 11.7" / 93.7 x 75.2 x 29.7 cm (with Stand)
14.3" / 36.3 cm (Stand Footprint)
Weight:
49.8 lb / 22.6 kg (with Stand)
Reviews, Questions about LG Flex 42" 42LX3QPUA
Write Review / Ask a question about LG Flex 42" 42LX3QPUA
      2+3= *
LG Flex 42" 42LX3QPUA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.