LG Commercial Lite 49UV340H specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG Commercial Lite 49UV340H
Specifications | Reviews
Technical Information LG Commercial Lite 49UV340H
Screen Size Class:
49" (1244.60 mm)
Viewable Screen Size:
48.5"
Backlight Technology:
Direct LED
Features:
Video LG Commercial Lite 49UV340H
2160p
Audio LG Commercial Lite 49UV340H
RMS Output Power:
20 W
Interfaces/Ports LG Commercial Lite 49UV340H
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Yes
Power Description LG Commercial Lite 49UV340H
Input Voltage:
120 V AC 230 V AC
Energy & Performance LG Commercial Lite 49UV340H
Operating Power Consumption:
51 W
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Design LG Commercial Lite 49UV340H
Height:
25.40" (645.16 mm)
Width:
43.60" (1107.44 mm)
Depth:
2.80" (71.12 mm)
Height with Stand:
27.60" (701.04 mm)
Width with Stand:
43.60" (1107.44 mm)
Depth with Stand:
11.90" (302.26 mm)
Weight (Approximate):
11.29 kg
Weight with Stand (Approximate):
14.56 kg
Reviews, Questions about LG Commercial Lite 49UV340H
Write Review / Ask a question about LG Commercial Lite 49UV340H
      2+5= *
LG Commercial Lite 49UV340H
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.