LG C3 48" OLED48C3PUA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG C3 48" OLED48C3PUA
Specifications | Reviews
Display LG C3 48" OLED48C3PUA
Size:
48"
Panel Type:
OLED
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
HDR Compatibility:
HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma
Response Time:
< 0.1 ms
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
FreeSync, G-Sync, Variable Refresh Rate (VRR)
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Quick Media Switching (QMS):
Yes
Video LG C3 48" OLED48C3PUA
Video System:
ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG C3 48" OLED48C3PUA
Inputs:
4 x HDMI (2.1)
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
1 x 1/8" / 3.5 mm (Headphone)
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
None
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
USB Ports:
3 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Control I/O:
IP, RS-232C via 1/8" / 3.5 mm Input
Speaker LG C3 48" OLED48C3PUA
Built-In Speakers:
Yes, 2 x 20 W
Convenience LG C3 48" OLED48C3PUA
Virtual Assistant:
Alexa Built-in, Works with Google Assistant, LG ThinQ
Smart TV:
webOS 23
Mobile App Compatible:
No
Digital Media Slot:
None
Remote LG C3 48" OLED48C3PUA
Power Consumption:
Operational: 80.0 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG C3 48" OLED48C3PUA
Mounting-Hole Pattern:
300 x 200 mm
Dimensions:
42.2 x 26.6 x 9.1" / 107.2 x 67.6 x 23.1 cm (with Stand)
42.2 x 24.3 x 1.8" / 107.2 x 61.7 x 4.6 cm (without Stand)
18.5" / 47 cm
Weight:
32.8 lb / 14.9 kg (without Stand)
37 lb / 16.8 kg (with Stand)
Packaging Info LG C3 48" OLED48C3PUA
Package Weight:
47.4 lb
Box Dimensions (LxWxH):
55.5 x 29.5 x 7"
Reviews, Questions about LG C3 48" OLED48C3PUA
Write Review / Ask a question about LG C3 48" OLED48C3PUA
      7+3= *
LG C3 48" OLED48C3PUA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.