LG B3 65" OLED65B3PUA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG B3 65" OLED65B3PUA
Specifications | Reviews
Display LG B3 65" OLED65B3PUA
Size:
65"
Panel Type:
OLED
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
HDR Compatibility:
HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma
Response Time:
< 0.1 ms
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
FreeSync, G-Sync, Variable Refresh Rate (VRR)
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Quick Frame Transport (QFT):
No
Quick Media Switching (QMS):
Yes
Video LG B3 65" OLED65B3PUA
Video System:
ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG B3 65" OLED65B3PUA
Inputs:
4 x HDMI (2.1)
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
None
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
USB Ports:
2 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
1RJ45
Control I/O:
IP, RS-232C
Speaker LG B3 65" OLED65B3PUA
Built-In Speakers:
Yes, 2 x 10 W
Convenience LG B3 65" OLED65B3PUA
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Alexa Built-in, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS 23
Mobile App Compatible:
No
Digital Media Slot:
None
Remote LG B3 65" OLED65B3PUA
Power Consumption:
Typical: 120.0 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG B3 65" OLED65B3PUA
Mounting-Hole Pattern:
300 x 200 mm
Dimensions:
57 x 32.8 x 1.8" / 144.8 x 83.3 x 4.6 cm (without Stand)
57 x 34.2 x 9.7" / 144.8 x 86.9 x 24.6 cm (with Stand)
22" / 55.9 cm (Stand Footprint)
Weight:
52.9 lb / 24 kg (without Stand)
55.1 lb / 25 kg (with Stand)
Packaging Info LG B3 65" OLED65B3PUA
Package Weight:
71 lb
Box Dimensions (LxWxH):
68 x 37 x 8"
Reviews, Questions about LG B3 65" OLED65B3PUA
Write Review / Ask a question about LG B3 65" OLED65B3PUA
      10+6= *
LG B3 65" OLED65B3PUA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.