LG 86UQ91006LA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 86UQ91006LA
Specifications | Reviews
AUDIO LG 86UQ91006LA
Audio power:
20 W
Sound technology:
AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix)
Speakers:
2
Other features:
AI Acoustic Tuning
Clear Voice Pro
CONNECTIVITY LG 86UQ91006LA
Audio output:
Optical x 1
Connections:
HDMI 2.1 x 2 (eARC compatible, Simplink)
HDMI 2.0 X 2
USB 2.0 x 2
WiFi:
Yes
Ethernet:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG 86UQ91006LA
Screen technology:
LED directlit
Resolution:
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size:
86"
HDR:
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology:
Active HDR
Motion rate:
100 Hz
Noise reduction:
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
AI upscaling picture enhancement
Processor:
α7 Gen5 AI Processor 4K
Refresh rate:
120 Hz
Gaming technology:
AMD FreeSync
VRR
Game Optimiser
HDR game mode
ALLM
HGiG
Other features:
AI Picture Pro
AI Genre Selection
AI Brightness Control
Filmmaker mode
Anti-glare / reflective screen:
TUNER LG 86UQ91006LA
Electronic programme guide:
7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
VESA mount:
600 x 400
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
Remote control:
Magic Remote
SMART LG 86UQ91006LA
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Music: Apple Music, Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch, Facebook Watch, TikTok
Gaming apps
Screen mirroring:
Miracast (Android / iOS)
AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app:
LG ThinQ app
Other smart features:
Works with Google Assistant & Alexa smart speakers
Works with Apple HomeKit
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via remote
Amazon Alexa via remote
DESIGN LG 86UQ91006LA
Colour:
Ashed blue
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
5 years
Weight:
TV with stand: 48.9 kg
TV: 45.2 kg
Boxed: 62.4 kg
Dimensions:
TV with stand: 1178 x 1927 x 425 mm (H x W x D)
TV: 1104 x 1927 x 59.9 mm (H x W x D)
Boxed: 1217 x 2116 x 285 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 86UQ91006LA
Write Review / Ask a question about LG 86UQ91006LA
      3+1= *
LG 86UQ91006LA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.