LG 86UP80006LA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 86UP80006LA
Specifications | Reviews
AUDIO LG 86UP80006LA
Audio power:
20 W
Sound technology:
AI Acoustic Tuning
Speakers:
2
Sound processing:
Dolby Atmos
Other features:
AI Sound
Bluetooth Surround Ready for LG portable speakers
CONNECTIVITY LG 86UP80006LA
Audio output:
Optical x 1
Connections:
HDMI 2.1 x 2
HDMI 2.0 x 2 (eARC compatible x 1)
USB 2.0 x 3
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
DLNA certified:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG 86UP80006LA
Screen technology:
LED directlit
Resolution:
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size:
86"
HDR:
Dolby Vision
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
Certification:
4K HDR Ultra HD Certified by Eurofins
HDR technology:
Cinema HDR
Bezel width:
15.9 mm
Noise reduction:
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
4K upscaling picture enhancement
Processor:
α7 Gen4 Processor 4K
Refresh rate:
120 Hz
Gaming technology:
HGiG / Auto Genre Selection
HDR game mode
TUNER LG 86UP80006LA
Electronic programme guide:
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
VESA mount:
600 x 400
Other features:
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
Remote control:
Magic Remote
SMART LG 86UP80006LA
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Music: Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch
Screen mirroring:
Miracast (Android/iOS)
Smartphone app:
LG TV Remote app
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via remote
Amazon Alexa via remote
DESIGN LG 86UP80006LA
Colour:
TV: Ashed blue
Stand: Ashed blue
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
5 years
Weight:
TV with stand: 45.9 kg
TV: 45.2 kg
Boxed: 58.4 kg
Dimensions:
TV with stand: 1167 x 1927 x 362 mm (H x W x D)
TV: 1104 x 1927 x 59.9 mm (H x W x D)
Boxed: 1215 x 2115 x 228 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 86UP80006LA
Write Review / Ask a question about LG 86UP80006LA
      9+5= *
LG 86UP80006LA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.