LG 86NANO916PA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 86NANO916PA
Specifications | Reviews
Screen LG 86NANO916PA
Screen type:
LED
Screen size:
86 inch (217cm)
Screen diagonal:
217 cm
Screen format:
16:9
Widescreen:
Yes
Curved screen:
No
3D compatible:
No
Resolution:
3840 x 2160 pixels
Backlight type:
Full LED
Full LED Local Dimming:
Yes
Design:
Slim
Ambilight:
Gaming LG 86NANO916PA
Gamer:
TV/Video System LG 86NANO916PA
HD standard:
4K UHD
100 Hz native panel:
Maximum fluidity:
100 Hz
HDR (High Dynamique Range):
HDR standards:
Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma)
Tuner type:
Dual tuner:
Professional use:
Hotel mode:
With simplified hotel mode
Audio system LG 86NANO916PA
Sound power:
2 X 10 W, 1 X 20 W
Supported audio format(s):
Dolby AC-4, Dolby Atmos, Dolby Digital
Network LG 86NANO916PA
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Bluetooth:
DLNA certification:
Smart TV:
Android TV:
Voice control:
Connectivity LG 86NANO916PA
Video inputs:
2 X HDMI 2.0 Female, 2 X HDMI 2.1 Female
Audio outputs:
Headphone (3.5mm Jack Female), 1 X Digital audio S/PDIF Optical
Additional connector(s):
1 X CI, 1 X Ethernet - RJ45 Female, 3 X USB
Physical characteristics LG 86NANO916PA
Wall mount:
VESA mount:
600 x 400mm
Color:
Black
Width:
1925 mm
Height:
1177 mm
Depth:
452 mm
Width (without stand):
1925 mm
Height (without stand):
1105 mm
Depth (without stand):
46.1 mm
Weight:
59.1 kg
Weight (Without stand):
55.3 kg
Repairability index (out of 10):
6.5
Power supply LG 86NANO916PA
Energy class:
G
Consumption:
207 W
Standby consumption:
0.5 W
Reviews, Questions about LG 86NANO916PA
Write Review / Ask a question about LG 86NANO916PA
      6+8= *
LG 86NANO916PA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.