LG 82UP80006 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 82UP80006
Specifications | Reviews
Screen LG 82UP80006
Screen type:
LED
Screen size:
82 inch
Screen diagonal:
207 cm
Screen format:
16:9
Widescreen:
Yes
Curved screen:
No
3D compatible:
No
Resolution:
3840 x 2160 pixels
Backlight type:
Direct LED
Full LED Local Dimming:
Design:
Slim
Ambilight:
Gaming LG 82UP80006
Gamer:
Yes
TV/Video System LG 82UP80006
HD standard:
4K UHD
100 Hz native panel:
Maximum fluidity:
100 Hz
HDR (High Dynamique Range):
HDR standards:
Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma)
Tuner type:
Dual tuner:
Professional use:
Hotel mode:
With simplified hotel mode
Audio system LG 82UP80006
Sound power:
2 X 10 W
Supported audio format(s):
Dolby Atmos
Network LG 82UP80006
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Bluetooth:
DLNA certification:
Smart TV:
Android TV:
Voice control:
Connectivity LG 82UP80006
Video inputs:
2 X HDMI 2.0 Female, 2 X HDMI 2.1 Female
Audio outputs:
1 X Digital audio S/PDIF Optical
Additional connector(s):
1 X CI, 1 X Ethernet - RJ45 Female, 3 X USB
Physical characteristics LG 82UP80006
Wall mount:
VESA mount:
600 x 400mm
Color:
Black
Width:
1835 mm
Height:
1113 mm
Depth:
362 mm
Width (without stand):
1835 mm
Height (without stand):
1052 mm
Depth (without stand):
59.9 mm
Weight:
42.1 kg
Weight (Without stand):
41.4 kg
Repairability index (out of 10):
5.6
Power supply LG 82UP80006
Energy class:
G
Consumption:
177 kWh/1000h
Standby consumption:
0.5 W
Reviews, Questions about LG 82UP80006
Write Review / Ask a question about LG 82UP80006
      6+9= *
LG 82UP80006
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.