LG 75UQ81006LB specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 75UQ81006LB
Specifications | Reviews
AUDIO LG 75UQ81006LB
Audio power:
20 W
Sound technology:
AI Sound (Virtual 5.1 Up-mix)
Clear Voice Pro
CONNECTIVITY LG 75UQ81006LB
Audio output:
Optical x 1
Bluetooth 5.0
SCREEN LG 75UQ81006LB
Screen size:
75"
Motion rate:
50 Hz
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
4K upscaling picture enhancement
Refresh rate:
60 Hz
Anti-glare / reflective screen:
TUNER LG 75UQ81006LB
Magic Remote
SMART LG 75UQ81006LB
Amazon Alexa via remote
DESIGN LG 75UQ81006LB
Colour:
Dark iron Grey
Weight:
TV with stand: 34.6 kg
TV: 31.4 kg
Boxed: 44.5 kg
Dimensions:
TV with stand: 1045 x 1678 x 378 mm (H x W x D)
TV: 964 x 1678 x 59.9 mm (H x W x D)
Boxed: 1205 x 1820 x 228 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 75UQ81006LB
Write Review / Ask a question about LG 75UQ81006LB
      3+4= *
LG 75UQ81006LB
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.