LG 75QNED996PB specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 75QNED996PB
Specifications | Reviews
AUDIO LG 75QNED996PB
Audio power:
60 W
Speakers:
4.2
Sound processing:
Dolby Atmos
Other features:
AI Acoustic Tuning
Auto Volume Levelling
Bluetooth Surround Ready for LG portable speakers
CONNECTIVITY LG 75QNED996PB
Audio output:
Optical x 1
3.5 mm jack x 1
Connections:
HDMI 2.1 x 4 (eARC compatible x 1)
USB 2.0 x 3
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
DLNA certified:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG 75QNED996PB
Screen technology:
QNED MiniLED with Full Array Dimming
Resolution:
8K Ultra HD 7680 x 4320p
Screen size:
75"
HDR:
Dolby Vision IQ
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
Certification:
Eurofins
HDR technology:
Cinema HDR
Bezel width:
7.7 mm
Picture enhancement:
NanoCell technology
Noise reduction:
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
8K upscaling picture enhancement
Processor:
α9 Gen4 AI Processor 8K
Refresh rate:
120 Hz
Gaming technology:
HDR game mode
HGIG
Other features:
Auto Genre Selection
TUNER LG 75QNED996PB
Electronic programme guide:
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
VESA mount:
400 x 400
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
Remote control:
Magic remote
SMART LG 75QNED996PB
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Streaming: Apple TV, Prime Video 4K, Britbox, Disney , Google Play, Netflix 4K, NOW TV, Sky Store
Music: Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch
Screen mirroring:
Miracast (Android / iOS)
Smartphone app:
LG TV Remote app
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via TV or remote
Amazon Alexa via TV or remote
DESIGN LG 75QNED996PB
Colour:
Light steel silver
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
5 years
Weight:
TV: 38.2 kg
TV with stand: 37.2 kg
Boxed: 48.1 kg
Dimensions:
TV with stand: 1032 x 1665 x 405 mm (H x W x D)
TV : 958 x 1665 x 28.9 mm (H x W x D)
Boxed: 1115 x 1820 x 253 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 75QNED996PB
Write Review / Ask a question about LG 75QNED996PB
      4+6= *
LG 75QNED996PB
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.