LG 75QNED866QA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 75QNED866QA
Specifications | Reviews
AUDIO LG 75QNED866QA
Audio power:
40 W
Sound technology:
AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix)
Speakers:
4
Sound processing:
Dolby Atmos
Other features:
AI Acoustic Tuning
Clear Voice Pro
CONNECTIVITY LG 75QNED866QA
Audio output:
Optical digital x 1
Connections:
HDMI 2.1 x 2 (eARC)
HDMI 2.0 x 2
USB 2.0 x 2
WiFi:
Yes
Ethernet:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG 75QNED866QA
Screen technology:
QNED MiniLED with Precision Dimming
Resolution:
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size:
75"
HDR:
Dolby Vision IQ
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology:
Cinema HDR
Motion rate:
100 Hz
Picture enhancement:
Nano Color Pro
Noise reduction:
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
AI upscaling picture enhancement
Processor:
α7 Gen5 AI Processor 4K
Refresh rate:
120 Hz
Gaming technology:
AMD FreeSync
HDR game mode
HGIG
Game Optimiser
VRR
ALLM
Other features:
AI Genre Selection
AI Picture Pro
AI Brightness Control
Anti-glare / reflective screen:
TUNER LG 75QNED866QA
Electronic programme guide:
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
VESA mount:
400 x 400
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
Remote control:
Magic remote
SMART LG 75QNED866QA
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Streaming: Apple TV, Prime Video 4K, Britbox, Disney , Google Play, Netflix 4K, NOW TV, Sky Store
Music: Apple Music, Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch, Facebook Watch, TikTok
Screen mirroring:
Miracast (Android / iOS)
Apple AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app:
LG ThinQ
Other smart features:
Works with Google Assistant & Alexa smart speakers
Works with Apple Homekit
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via remote
Amazon Alexa via remote
DESIGN LG 75QNED866QA
Colour:
TV: Dark meteor titan
Stand: Light black pearl
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
5 years
Weight:
TV with stand: 42.7 kg
TV: 39.3 kg
Dimensions:
TV with stand: 1036 x 1673 x 405 mm (H x W x D)
TV: 963 x 1673 x 44.9 mm (H x W x D)
Boxed: 1115 x 1820 x 253 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 75QNED866QA
Write Review / Ask a question about LG 75QNED866QA
      6+3= *
LG 75QNED866QA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.