LG 75NANO816QA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 75NANO816QA
Specifications | Reviews
AUDIO LG 75NANO816QA
Audio power:
40 W
Sound technology:
AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix)
Speakers:
4
Other features:
AI Acoustic Tuning
Clear Voice Pro
CONNECTIVITY LG 75NANO816QA
Audio output:
Optical x 1
Connections:
HDMI 2.0 x 4 (eARC compatible x 1, Simplink)
USB 2.0 x 2
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG 75NANO816QA
Screen technology:
Edgelit with local dimming
Resolution:
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size:
75"
HDR:
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology:
Active HDR
Motion rate:
50 Hz
Picture enhancement:
NanoCell technology with NanoColour
Noise reduction:
Yes
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
4K upscaling picture enhancement
Processor:
α5 Gen5 AI Processor 4K
Refresh rate:
60 Hz
Gaming technology:
Game Optimiser
HDR game mode
ALLM
HGiG
Other features:
- AI Brightness Control
Filmmaker mode
Anti-glare / reflective screen:
TUNER LG 75NANO816QA
Electronic programme guide:
7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
VESA mount:
400 x 400
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
Remote control:
Magic Remote
SMART LG 75NANO816QA
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Music: Apple Music, Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch, Facebook Watch, TikTok
Gaming apps
Screen mirroring:
Miracast (Android / iOS)
AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app:
LG ThinQ app
Other smart features:
Works with Google Assistant & Alexa smart speakers
Works with Apple Homekit
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via remote
Amazon Alexa via remote
DESIGN LG 75NANO816QA
Colour:
TV: Ashed blue
Stand: Light black pearl
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
5 years
Weight:
TV with stand: 40 kg
TV: 36.6 kg
Boxed: 50.2 kg
Dimensions:
TV with stand: 1043 x 1675 x 405 mm (H x W x D)
TV: 964 x 1675 x 44.5 mm (H x W x D)
Boxed: 1205 x 1820 x 253 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 75NANO816QA
Write Review / Ask a question about LG 75NANO816QA
      9+3= *
LG 75NANO816QA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.