LG 65QNED916PA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 65QNED916PA
Specifications | Reviews
Screen LG 65QNED916PA
Screen type:
Mini LED
Screen size:
65 inch
Screen diagonal:
165 cm
Screen format:
16:9
Widescreen:
Yes
Curved screen:
No
3D compatible:
No
Resolution:
3840 x 2160 pixels
Backlight type:
Full LED
Full LED Local Dimming:
Yes
Design:
Slim
Ambilight:
Gaming LG 65QNED916PA
Gamer:
TV/Video System LG 65QNED916PA
HD standard:
4K UHD
100 Hz native panel:
Maximum fluidity:
100 Hz
HDR (High Dynamique Range):
HDR standards:
Dolby Vision IQ, HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma)
Tuner type:
Dual tuner:
Professional use:
Hotel mode:
With simplified hotel mode
Audio system LG 65QNED916PA
Sound power:
40 W
Supported audio format(s):
Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby AC-4
Network LG 65QNED916PA
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Bluetooth:
DLNA certification:
Smart TV:
Android TV:
Google TV:
Voice control:
Connectivity LG 65QNED916PA
Video inputs:
2 X HDMI 2.0 Female, 2 X HDMI 2.1 Female
Audio outputs:
1 X Digital audio S/PDIF Optical, Headphone (3.5mm Jack Female)
Additional connector(s):
3 X USB, 1 X Ethernet - RJ45 Female, 1 X CI
Physical characteristics LG 65QNED916PA
Wall mount:
VESA mount:
400 x 400mm
Color:
Silver, Black
Width:
1444 mm
Height:
902 mm
Depth:
336 mm
Width (without stand):
1444 mm
Height (without stand):
834 mm
Depth (without stand):
29.5 mm
Weight:
28.4 kg
Weight (Without stand):
26.7 kg
Repairability index (out of 10):
6.3
Power supply LG 65QNED916PA
Energy class:
F
Consumption:
101 kWh/1000h
Standby consumption:
0.5 W
Reviews, Questions about LG 65QNED916PA
Write Review / Ask a question about LG 65QNED916PA
      5+10= *
LG 65QNED916PA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.