LG 65NANO866PA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 65NANO866PA
Specifications | Reviews
Screen LG 65NANO866PA
Screen type:
LED
Screen size:
65 inch
Screen diagonal:
165 cm
Screen format:
16:9
Widescreen:
Yes
Curved screen:
No
3D compatible:
No
Resolution:
3840 x 2160 pixels
Backlight type:
Edge LED
Full LED Local Dimming:
Design:
Slim
Ambilight:
Gaming LG 65NANO866PA
Gamer:
Yes
TV/Video System LG 65NANO866PA
HD standard:
4K UHD
100 Hz native panel:
Maximum fluidity:
100 Hz
HDR (High Dynamique Range):
HDR standards:
Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma)
Tuner type:
Dual tuner:
Professional use:
Hotel mode:
With simplified hotel mode
Audio system LG 65NANO866PA
Sound power:
2 X 10 W
Supported audio format(s):
Dolby AC-4, Dolby Atmos, Dolby Digital
Network LG 65NANO866PA
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Bluetooth:
DLNA certification:
Smart TV:
Android TV:
Voice control:
Connectivity LG 65NANO866PA
Video inputs:
2 X HDMI 2.0 Female, 2 X HDMI 2.1 Female
Audio outputs:
Headphone (3.5mm Jack Female), 1 X Digital audio S/PDIF Optical
Additional connector(s):
1 X CI, 1 X Ethernet - RJ45 Female, 3 X USB
Physical characteristics LG 65NANO866PA
Wall mount:
VESA mount:
300 x 300mm
Color:
Black
Width:
1452 mm
Height:
917 mm
Depth:
336 mm
Width (without stand):
1452 mm
Height (without stand):
839 mm
Depth (without stand):
44.3 mm
Weight:
26.2 kg
Weight (Without stand):
24.5 kg
Repairability index (out of 10):
5.9
Power supply LG 65NANO866PA
Energy class:
F
Consumption:
95 W
Standby consumption:
0.5 W
Reviews, Questions about LG 65NANO866PA
Write Review / Ask a question about LG 65NANO866PA
      8+7= *
LG 65NANO866PA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.