LG 55UU770H specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 55UU770H
Specifications | Reviews
Technical Information LG 55UU770H
Screen Size Class:
55" (1397 mm)
Viewable Screen Size:
55"
Backlight Technology:
Edge LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Interactive Features:
Voice Print Recognition
Features:
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Yes
Video LG 55UU770H
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Scan Format:
2160p
Audio LG 55UU770H
RMS Output Power:
20 W
Network & Communication LG 55UU770H
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports LG 55UU770H
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
USB:?Universal Serial Bus
Power Description LG 55UU770H
Input Voltage:
120 V AC 230 V AC
Energy & Performance LG 55UU770H
Operating Power Consumption:
167 W
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Design LG 55UU770H
Color:
Steel Silver Black
VESA Mount Standard:
300 x 300
Height:
28.40" (721.36 mm)
Width:
48.70" (1236.98 mm)
Depth:
1.40" (35.56 mm)
Height with Stand:
30.50" (774.70 mm)
Width with Stand:
48.70" (1236.98 mm)
Depth with Stand:
11.90" (302.26 mm)
Weight (Approximate):
16.10 kg
Weight with Stand (Approximate):
19.41 kg
Reviews, Questions about LG 55UU770H
Write Review / Ask a question about LG 55UU770H
      5+3= *
LG 55UU770H
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.