LG 55UU340C specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 55UU340C
Specifications | Reviews
Technical Information LG 55UU340C
Screen Size Class:
55" (1397 mm)
Viewable Screen Size:
55"
Backlight Technology:
Direct LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Video LG 55UU340C
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Scan Format:
2160p
Audio LG 55UU340C
RMS Output Power:
20 W
Network & Communication LG 55UU340C
Ethernet:
Yes
Interfaces/Ports LG 55UU340C
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Power Description LG 55UU340C
Input Voltage:
120 V AC 230 V AC
Energy & Performance LG 55UU340C
Operating Power Consumption:
123.50 W
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Design LG 55UU340C
VESA Mount Standard:
300 x 300
Height:
28.70" (729 mm)
Width:
49.09" (1247 mm)
Depth:
3.07" (78 mm)
Height with Stand:
30.91" (785 mm)
Width with Stand:
49.09" (1247 mm)
Depth with Stand:
9.09" (231 mm)
Weight (Approximate):
13.70 kg
Weight with Stand (Approximate):
13.90 kg
Reviews, Questions about LG 55UU340C
Write Review / Ask a question about LG 55UU340C
      10+5= *
LG 55UU340C
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.