LG 55UQ91006LA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 55UQ91006LA
Specifications | Reviews
AUDIO LG 55UQ91006LA
Audio power:
20 W
Sound technology:
AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix)
Clear Voice Pro
CONNECTIVITY LG 55UQ91006LA
Audio output:
Optical x 1
Bluetooth 5.0
SCREEN LG 55UQ91006LA
Screen size:
55"
Motion rate:
100 Hz
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
AI upscaling picture enhancement
Refresh rate:
60 Hz
Gaming technology:
Game Optimiser
HDR game mode
Anti-glare / reflective screen:
TUNER LG 55UQ91006LA
Magic Remote
SMART LG 55UQ91006LA
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch, Facebook Watch, TikTok
Amazon Alexa via remote
DESIGN LG 55UQ91006LA
Colour:
Ashed blue
Weight:
TV with stand: 15.4 kg
TV: 14 kg
Boxed: 20.3 kg
Dimensions:
TV with stand: 787 x 1235 x 260 mm (H x W x D)
TV: 715 x 1235 x 57.5 mm (H x W x D)
Boxed: 810 x 1360 x 207 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 55UQ91006LA
Write Review / Ask a question about LG 55UQ91006LA
      9+7= *
LG 55UQ91006LA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.