LG 55NANO866NA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 55NANO866NA
Specifications | Reviews
Screen LG 55NANO866NA
Screen type:
LED
Screen size:
55 inch
Screen diagonal:
140 cm
Screen format:
16:9
Widescreen:
Yes
Curved screen:
No
3D compatible:
3840 x 2160 pixels
Backlight type:
Edge LED
Full LED Local Dimming:
Design:
Slim
Ambilight:
Gaming LG 55NANO866NA
Gamer:
Yes
TV/Video System LG 55NANO866NA
HD standard:
4K UHD
100 Hz native panel:
Maximum fluidity:
100 Hz
HDR (High Dynamique Range):
HDR standards:
Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma)
Tuner type:
Dual tuner:
Professional use:
Hotel mode:
With simplified hotel mode
Audio system LG 55NANO866NA
Sound power:
2 X 10 W
Supported audio format(s):
Dolby AC-4, Dolby Atmos, Dolby Digital
Network LG 55NANO866NA
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Bluetooth:
DLNA certification:
Smart TV:
Android TV:
Google TV:
Voice control:
Connectivity LG 55NANO866NA
Video inputs:
2 X HDMI 2.0 Female, 2 X HDMI 2.1 Female
Audio outputs:
Headphone (3.5mm Jack Female), Digital audio S/PDIF Optical
Additional connector(s):
CI, Ethernet - RJ45 Female, 3 X USB
Physical characteristics LG 55NANO866NA
Wall mount:
VESA mount:
300 x 300mm
Color:
Silver, Black
Width:
1232 mm
Height:
786 mm
Depth:
263 mm
Width (without stand):
1232 mm
Height (without stand):
716 mm
Depth (without stand):
63.6 mm
Weight:
18.7 kg
Weight (Without stand):
17.2 kg
Repairability index (out of 10):
5.6
Power supply LG 55NANO866NA
Energy class:
G
Consumption:
102 kWh/1000h
Standby consumption:
0.5 W
Reviews, Questions about LG 55NANO866NA
Write Review / Ask a question about LG 55NANO866NA
      1+4= *
LG 55NANO866NA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.