LG 55NANO756PR specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 55NANO756PR
Specifications | Reviews
Screen LG 55NANO756PR
Screen type:
LED
Screen size:
55 inch
Screen diagonal:
140 cm
Screen format:
16:9
Widescreen:
Yes
Curved screen:
No
3D compatible:
No
Resolution:
3840 x 2160 pixels
Backlight type:
Direct LED
Full LED Local Dimming:
Design:
Slim
Ambilight:
Gaming LG 55NANO756PR
Gamer:
TV/Video System LG 55NANO756PR
HD standard:
4K UHD
100 Hz native panel:
Maximum fluidity:
50 Hz
HDR (High Dynamique Range):
Yes
HDR standards:
HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma)
Tuner type:
Dual tuner:
Professional use:
Hotel mode:
With simplified hotel mode
Audio system LG 55NANO756PR
Sound power:
2 X 10 W
Supported audio format(s):
Dolby AC-4, Dolby Digital
Network LG 55NANO756PR
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Bluetooth:
DLNA certification:
Smart TV:
Android TV:
Google TV:
Voice control:
Connectivity LG 55NANO756PR
Video inputs:
3 X HDMI 2.0 Female
Audio outputs:
1 X Digital audio S/PDIF Optical
Additional connector(s):
2 X USB, 1 X Ethernet - RJ45 Female, 1 X CI
Physical characteristics LG 55NANO756PR
Wall mount:
VESA mount:
300 x 300mm
Color:
Black
Width:
1235 mm
Height:
774 mm
Depth:
232 mm
Width (without stand):
1235 mm
Height (without stand):
715 mm
Depth (without stand):
58 mm
Weight:
15 kg
Weight (Without stand):
14.8 kg
Repairability index (out of 10):
5.6
Power supply LG 55NANO756PR
Energy class:
G
Consumption:
95 kWh/1000h
Standby consumption:
0.5 W
Reviews, Questions about LG 55NANO756PR
Write Review / Ask a question about LG 55NANO756PR
      1+7= *
LG 55NANO756PR
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.