LG 50US662H9 50" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 50US662H9 50"
Specifications | Reviews
Audio LG 50US662H9 50"
RMS rated power:
20 W
Number of speakers:
2
Design LG 50US662H9 50"
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
VESA mounting:
Yes
Product colour:
Black
Display LG 50US662H9 50"
Display diagonal (metric):
126 cm
Supported graphics resolutions:
3840 x 2160
Screen format adjustments:
16:9
Native aspect ratio:
16:9
Screen shape:
Flat
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
HD type:
4K Ultra HD
Display diagonal:
127 cm (50")
Management features LG 50US662H9 50"
On/Off timer:
Yes
Sleep timer:
Hotel mode:
Voice control:
Network LG 50US662H9 50"
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Networking LG 50US662H9 50"
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Packaging data LG 50US662H9 50"
Package type:
Box
Package weight:
14.1 kg
Package height:
775 mm
Package depth:
175 mm
Package width:
1215 mm
Remote control type:
MR18HA
Remote control included:
Cables included:
AC
Performance LG 50US662H9 50"
USB cloning:
Image gallery:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supported:
Ports & interfaces LG 50US662H9 50"
Common interface (CI):
RF ports quantity:
2
RS-232C ports:
1
Headphone outputs:
1
Digital audio optical out:
USB 2.0 ports quantity:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
HDMI version:
2.0
HDMI ports quantity:
3
Power LG 50US662H9 50"
Energy efficiency scale:
A to G
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100-240 V
Power consumption (max):
158 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
99 kWh
Power consumption (typical):
129 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
85 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Smart TV LG 50US662H9 50"
Operating system version:
5
Operating system installed:
Web OS
Internet TV:
Smart TV:
TV tuner LG 50US662H9 50"
Analog signal format system:
PAL
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Tuner type:
Analog & digital
Weight & dimensions LG 50US662H9 50"
Weight (without stand):
11.3 kg
Height (without stand):
66.3 cm
Depth (without stand):
8.63 cm
Width (without stand):
113 cm
Reviews, Questions about LG 50US662H9 50"
Write Review / Ask a question about LG 50US662H9 50"
      2+7= *
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.