LG 50UP81006LR specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 50UP81006LR
Specifications | Reviews
AUDIO LG 50UP81006LR
Audio power:
20 W
Sound technology:
AI Acoustic Tuning
Speakers:
2
Other features:
AI Sound
Bluetooth Surround Ready for LG portable speakers
CONNECTIVITY LG 50UP81006LR
Audio output:
Optical x 1
Connections:
HDMI 2.0 x 3 (eARC compatible x 1)
USB 2.0 x 2
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
DLNA certified:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG 50UP81006LR
Screen technology:
LED directlit
Resolution:
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size:
50"
HDR:
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
Certification:
4K HDR Ultra HD Certified by Eurofins
HDR technology:
Active HDR
Bezel width:
12.8 mm
Noise reduction:
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
4K upscaling picture enhancement
Processor:
Quad Core Processor 4K
Refresh rate:
60 Hz
Gaming technology:
HGiG
HDR game mode
TUNER LG 50UP81006LR
Electronic programme guide:
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
VESA mount:
200 x 200
Other features:
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
Remote control:
Magic Remote
SMART LG 50UP81006LR
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Music: Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch
Screen mirroring:
Miracast (Android/iOS)
Smartphone app:
LG TV Remote app
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via remote
Amazon Alexa via remote
DESIGN LG 50UP81006LR
Colour:
TV: Ashed blue
Stand: Ashed blue
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
1 year
Weight:
TV with stand: 13.2 kg
TV: 12.1 kg
Boxed: 16 kg
Dimensions:
TV with stand: 703 x 1121 x 249 mm (H x W x D)
TV: 651 x 1121 x 57.1 mm (H x W x D)
Boxed: 810 x 1215 x 162 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 50UP81006LR
Write Review / Ask a question about LG 50UP81006LR
      8+10= *
LG 50UP81006LR
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.