LG 50NANO776PA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 50NANO776PA
Specifications | Reviews
Screen LG 50NANO776PA
Screen type:
LED
Screen size:
50 inch
Screen diagonal:
127 cm
Screen format:
16:9
Widescreen:
Yes
Curved screen:
No
3D compatible:
No
Resolution:
3840 x 2160 pixels
Backlight type:
Direct LED
Full LED Local Dimming:
Design:
Slim
Ambilight:
Gaming LG 50NANO776PA
Gamer:
TV/Video System LG 50NANO776PA
HD standard:
4K UHD
100 Hz native panel:
Maximum fluidity:
50 Hz
HDR (High Dynamique Range):
Yes
HDR standards:
HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma)
Tuner type:
Dual tuner:
Professional use:
Hotel mode:
With simplified hotel mode
Audio system LG 50NANO776PA
Sound power:
2 X 10 W
Network LG 50NANO776PA
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Bluetooth:
DLNA certification:
Smart TV:
Android TV:
Voice control:
Connectivity LG 50NANO776PA
Video inputs:
3 X HDMI 2.0 Female
Audio outputs:
Headphone (3.5mm Jack Female), 1 X Digital audio S/PDIF Optical
Additional connector(s):
1 X CI, 1 X Ethernet - RJ45 Female, 2 X USB
Physical characteristics LG 50NANO776PA
Wall mount:
VESA mount:
200 x 200mm
Color:
Gray
Width:
1120 mm
Height:
718 mm
Depth:
264 mm
Width (without stand):
1120 mm
Height (without stand):
635 mm
Depth (without stand):
49.2 mm
Weight:
15.6 kg
Weight (Without stand):
14 kg
Repairability index (out of 10):
5.7
Power supply LG 50NANO776PA
Energy class:
G
Consumption:
79 kWh/1000h
Standby consumption:
0.5 W
Reviews, Questions about LG 50NANO776PA
Write Review / Ask a question about LG 50NANO776PA
      10+8= *
LG 50NANO776PA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.