LG 50NANO766QA.AEK 50" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 50NANO766QA.AEK 50"
Specifications | Reviews
Audio LG 50NANO766QA.AEK 50"
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Yes
Sound modes:
AI Sound Pro, Clear Voice Pro
RMS rated power:
20 W
Number of speakers:
2
Design LG 50NANO766QA.AEK 50"
Model year:
2022
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
VESA mounting:
Yes
Product colour:
Blue
Rollable display:
No
Display LG 50NANO766QA.AEK 50"
Rotating display:
No
Display diagonal (metric):
126 cm
Native refresh rate:
60 Hz
Native aspect ratio:
16:9
Screen shape:
Flat
LED backlighting type:
Direct-LED
Display technology:
NanoCell
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
HD type:
4K Ultra HD
Display diagonal:
127 cm (50")
Logistics data LG 50NANO766QA.AEK 50"
Layers per pallet:
3 pc(s)
Products per pallet:
21 pc(s)
Management features LG 50NANO766QA.AEK 50"
Works with Amazon Alexa:
Works with the Google Assistant:
Firmware upgradeable via:
Network
Firmware upgradeable:
On/Off timer:
Sleep timer:
ECO mode:
Number of OSD languages:
37
On Screen Display (OSD):
Programming period:
8 day(s)
Electronic Programme Guide (EPG):
Voice control:
Network LG 50NANO766QA.AEK 50"
Browsing:
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Networking LG 50NANO766QA.AEK 50"
Browsing:
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Other features LG 50NANO766QA.AEK 50"
Quantity per box:
1 pc(s)
Packaging data LG 50NANO766QA.AEK 50"
Package type:
Box
Package weight:
16.6 kg
Package height:
810 mm
Package depth:
162 mm
Package width:
1215 mm
E-manual:
Subwoofer included:
Soundbar included:
Smart Remote included:
Remote control type:
Magic Remote
Remote control included:
Mounting kit:
Desktop stand:
Performance LG 50NANO766QA.AEK 50"
USB recording:
4K Ultra HD upscaling:
Video upscaling:
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM)
NVIDIA G-SYNC:
AMD FreeSync:
Local dimming:
Audio formats supported:
AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
Video formats supported:
HEVC, VP9
Subtitles function:
Teletext:
2000 pages
Teletext function:
Game mode:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supported:
Ports & interfaces LG 50NANO766QA.AEK 50"
Common interface Plus (CI ) version:
1.4
Common interface Plus (CI ):
Common interface (CI):
RF ports quantity:
2
Digital audio optical out:
1
USB 2.0 ports quantity:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDCP:
Mobile High-Definition Link (MHL):
Audio Return Channel (ARC):
HDMI version:
2.0
HDMI ports quantity:
3
Power LG 50NANO766QA.AEK 50"
Energy efficiency scale:
A to G
Energy saving mode:
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100-240 V
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
97 kWh
Power consumption (typical):
68 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
68 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Smart TV LG 50NANO766QA.AEK 50"
Music apps:
Apple Music, BBC Sounds, Spotify
Video apps:
Far-field voice interaction:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Apple AirPlay 2 support:
Video on Demand (VOD) support:
Screen mirroring:
Timeshift:
Operating system installed:
Web OS
Internet TV:
Smart TV:
Supplier features LG 50NANO766QA.AEK 50"
Country of origin:
South Korea
TV tuner LG 50NANO766QA.AEK 50"
Auto channel search:
Number of tuners:
1 tuner(s)
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Tuner type:
Analog & digital
Weight & dimensions LG 50NANO766QA.AEK 50"
Stand depth:
24.9 cm
Stand width:
73.9 cm
Weight (without stand):
12.6 kg
Height (without stand):
65.1 cm
Depth (without stand):
5.77 cm
Width (without stand):
112.1 cm
Weight (with stand):
13.7 kg
Height (with stand):
702 mm
Depth (with stand):
249 mm
Width (with stand):
1121 mm
Reviews, Questions about LG 50NANO766QA.AEK 50"
Write Review / Ask a question about LG 50NANO766QA.AEK 50"
      7+1= *
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.