LG 49UU340C specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 49UU340C
Specifications | Reviews
Technical Information LG 49UU340C
Screen Size Class:
49" (1244.60 mm)
Viewable Screen Size:
49"
Backlight Technology:
Direct LED
Features:
Video LG 49UU340C
2160p
Audio LG 49UU340C
RMS Output Power:
20 W
Network & Communication LG 49UU340C
Ethernet:
Yes
Interfaces/Ports LG 49UU340C
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Power Description LG 49UU340C
Input Voltage:
120 V AC 230 V AC
Energy & Performance LG 49UU340C
Operating Power Consumption:
109.60 W
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Design LG 49UU340C
Height:
25.59" (650 mm)
Width:
43.70" (1110 mm)
Depth:
2.83" (72 mm)
Height with Stand:
27.91" (709 mm)
Width with Stand:
43.70" (1110 mm)
Depth with Stand:
9.09" (231 mm)
Weight (Approximate):
11.10 kg
Weight with Stand (Approximate):
11.30 kg
Reviews, Questions about LG 49UU340C
Write Review / Ask a question about LG 49UU340C
      2+10= *
LG 49UU340C
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.