LG 43UV770M specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 43UV770M
Specifications | Reviews
Technical Information LG 43UV770M
Screen Size Class:
43.00" (1092.20 mm)
Viewable Screen Size:
43"
Backlight Technology:
Edge LED
Features:
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Yes
Streaming Service:
YouTube AccuWeather
Video LG 43UV770M
2160p
Audio LG 43UV770M
RMS Output Power:
20 W
Network & Communication LG 43UV770M
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Bluetooth:
Wi-Di Technology:
Interfaces/Ports LG 43UV770M
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Power Description LG 43UV770M
Input Voltage:
120 V AC
Energy & Performance LG 43UV770M
Operating Power Consumption:
49.70 W
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Design LG 43UV770M
Color:
Shine Titan
Height:
22.50" (571.50 mm)
Width:
38.30" (972.82 mm)
Depth:
2.80" (71.12 mm)
Reviews, Questions about LG 43UV770M
Write Review / Ask a question about LG 43UV770M
      6+4= *
LG 43UV770M
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.