LG 43UU670H specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 43UU670H
Specifications | Reviews
Technical Information LG 43UU670H
Screen Size Class:
43.00" (1092.20 mm)
Viewable Screen Size:
43"
Backlight Technology:
Direct LED
16:9
Interactive Features:
Voice Control Voice Print Recognition
Features:
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Yes
Streaming Service:
YouTube
Video LG 43UU670H
Number of Tuners:
2160p
Audio LG 43UU670H
RMS Output Power:
20 W
Network & Communication LG 43UU670H
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports LG 43UU670H
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
USB:?Universal Serial Bus
Power Description LG 43UU670H
Input Voltage:
120 V AC 230 V AC
Energy & Performance LG 43UU670H
Operating Power Consumption:
119.80 W
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Design LG 43UU670H
Color:
Ceramic Black
Height:
22.60" (574.04 mm)
Width:
38.50" (977.90 mm)
Depth:
2.80" (71.12 mm)
Height with Stand:
24.80" (629.92 mm)
Width with Stand:
38.50" (977.90 mm)
Depth with Stand:
11.90" (302.26 mm)
Weight (Approximate):
8.30 kg
Weight with Stand (Approximate):
11.52 kg
Reviews, Questions about LG 43UU670H
Write Review / Ask a question about LG 43UU670H
      6+7= *
LG 43UU670H
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.