LG 43UU340C specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 43UU340C
Specifications | Reviews
Technical Information LG 43UU340C
Screen Size Class:
43.00" (1092.20 mm)
Viewable Screen Size:
43"
Backlight Technology:
Direct LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Video LG 43UU340C
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Scan Format:
2160p
Audio LG 43UU340C
RMS Output Power:
20 W
Network & Communication LG 43UU340C
Ethernet:
Yes
Interfaces/Ports LG 43UU340C
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Power Description LG 43UU340C
Input Voltage:
120 V AC 230 V AC
Energy & Performance LG 43UU340C
Operating Power Consumption:
91.80 W
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Design LG 43UU340C
VESA Mount Standard:
200 x 200
Height:
22.64" (575 mm)
Width:
38.46" (977 mm)
Depth:
2.82" (71.70 mm)
Height with Stand:
24.76" (629 mm)
Width with Stand:
38.46" (977 mm)
Depth with Stand:
8.50" (216 mm)
Weight (Approximate):
8.30 kg
Weight with Stand (Approximate):
8.40 kg
Reviews, Questions about LG 43UU340C
Write Review / Ask a question about LG 43UU340C
      9+6= *
LG 43UU340C
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.