LG 43UQ91006LA.AEK 43" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Specifications | Reviews
Audio LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Yes
Sound modes:
AI Sound Pro, Clear Voice Pro
RMS rated power:
20 W
Number of speakers:
2
Design LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Model year:
2022
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
VESA mounting:
Yes
Product colour:
Blue
Rollable display:
No
Display LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Rotating display:
No
Display diagonal (metric):
108 cm
Native refresh rate:
60 Hz
Native aspect ratio:
16:9
Screen shape:
Flat
LED backlighting type:
Direct-LED
Display technology:
LED
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
HD type:
4K Ultra HD
Display diagonal:
109.2 cm (43")
Logistics data LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Layers per pallet:
3 pc(s)
Products per pallet:
21 pc(s)
Management features LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Works with Amazon Alexa:
Works with the Google Assistant:
Firmware upgradeable via:
Network
Firmware upgradeable:
On/Off timer:
Sleep timer:
ECO mode:
Number of OSD languages:
37
On Screen Display (OSD):
Programming period:
8 day(s)
Electronic Programme Guide (EPG):
Voice control:
Network LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Browsing:
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Networking LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Browsing:
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Other features LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Quantity per box:
1 pc(s)
Packaging data LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Package type:
Box
Package weight:
12.4 kg
Package height:
660 mm
Package depth:
187 mm
Package width:
1075 mm
E-manual:
Subwoofer included:
Soundbar included:
Smart Remote included:
Remote control type:
Magic Remote
Remote control included:
Mounting kit:
Desktop stand:
Performance LG 43UQ91006LA.AEK 43"
USB recording:
4K Ultra HD upscaling:
Video upscaling:
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM)
NVIDIA G-SYNC:
AMD FreeSync:
Local dimming:
Audio formats supported:
AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
Video formats supported:
HEVC, VP9
Subtitles function:
Teletext:
2000 pages
Teletext function:
Game mode:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supported:
Ports & interfaces LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Common interface Plus (CI ) version:
1.4
Common interface Plus (CI ):
Common interface (CI):
RF ports quantity:
2
Digital audio optical out:
1
USB 2.0 ports quantity:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDCP:
Mobile High-Definition Link (MHL):
Audio Return Channel (ARC):
HDMI version:
2.0
HDMI ports quantity:
3
Power LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Energy efficiency scale:
A to G
Energy saving mode:
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100-240 V
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
82 kWh
Power consumption (typical):
53 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
53 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Smart TV LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Music apps:
Apple Music, BBC Sounds, Spotify
Video apps:
Far-field voice interaction:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Apple AirPlay 2 support:
Video on Demand (VOD) support:
Screen mirroring:
Timeshift:
Operating system installed:
Web OS
Internet TV:
Smart TV:
Supplier features LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Country of origin:
South Korea
TV tuner LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Auto channel search:
Number of tuners:
1 tuner(s)
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Tuner type:
Analog & digital
Weight & dimensions LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Stand depth:
24.9 cm
Stand width:
73.9 cm
Weight (without stand):
8.9 kg
Height (without stand):
56.4 cm
Depth (without stand):
5.71 cm
Width (without stand):
96.7 cm
Weight (with stand):
10 kg
Height (with stand):
629 mm
Depth (with stand):
249 mm
Width (with stand):
967 mm
Reviews, Questions about LG 43UQ91006LA.AEK 43"
Write Review / Ask a question about LG 43UQ91006LA.AEK 43"
      1+4= *
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.