LG 43LM6300PLA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 43LM6300PLA
Specifications | Reviews
AUDIO LG 43LM6300PLA
Audio power:
20 W
Speakers:
2
Sound processing:
Virtual Surround Plus
Other features:
Clear Voice III
CONNECTIVITY LG 43LM6300PLA
Audio output:
Optical x 1
Connections:
HDMI 1.4 x 3 (eARC compatible)
USB 2.0 x 2
WiFi:
Yes
Ethernet:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG 43LM6300PLA
Screen technology:
LED directlit
Resolution:
Full HD 1920 x 1080p
Screen size:
43"
HDR:
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology:
Active HDR
Motion rate:
50 Hz
Picture enhancement:
Dynamic colour
Resolution upscaler
Processor:
Quad Core Processor
Refresh rate:
60 Hz
Gaming technology:
Game Optimiser
HGiG
TUNER LG 43LM6300PLA
Electronic programme guide:
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK.
Table-top stand:
VESA mount:
200 x 200
Other features:
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
SMART LG 43LM6300PLA
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Streaming: Prime Video, Britbox, Disney , Google Play, Netflix, NOW TV
Music: Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube, Twitch
Screen mirroring:
Miracast
Smartphone app:
LG ThinQ app
Other smart features:
Compatible with LG Magic Remote (sold separately)
Works with Amazon Alexa & Google Assistant speakers
Smart platform:
webOS
DESIGN LG 43LM6300PLA
Colour:
Ceramic black
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
1 year
Weight:
TV with stand: 8.1 kg
TV: 8 kg
Boxed: 10.2 kg
Dimensions:
TV with stand: 623 x 973 x 216 mm (H x W x D)
TV: 572 x 973 x 85 mm (H x W x D)
Boxed: 660 x 1060 x 152 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 43LM6300PLA
Write Review / Ask a question about LG 43LM6300PLA
      1+8= *
LG 43LM6300PLA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.