LG 40LV340H specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 40LV340H
Specifications | Reviews
Technical Information LG 40LV340H
Screen Size Class:
40" (1016 mm)
Viewable Screen Size:
40"
Backlight Technology:
Direct LED
Horizontal Viewing Angle:
176°
Vertical Viewing Angle:
176°
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Video LG 40LV340H
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
1080p
Audio LG 40LV340H
RMS Output Power:
20 W
Interfaces/Ports LG 40LV340H
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Yes
Power Description LG 40LV340H
Input Voltage:
120 V AC 230 V AC
Energy & Performance LG 40LV340H
Operating Power Consumption:
27.50 W
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Design LG 40LV340H
Color:
Black
VESA Mount Standard:
200 x 200
Height:
20.80" (528.32 mm)
Width:
35.90" (911.86 mm)
Depth:
2.20" (55.88 mm)
Height with Stand:
22.70" (576.58 mm)
Width with Stand:
35.90" (911.86 mm)
Depth with Stand:
11.10" (281.94 mm)
Weight (Approximate):
7.48 kg
Weight with Stand (Approximate):
10.39 kg
Reviews, Questions about LG 40LV340H
Write Review / Ask a question about LG 40LV340H
      9+7= *
LG 40LV340H
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.