LG 32LV760M specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 32LV760M
Specifications | Reviews
Technical Information LG 32LV760M
Screen Size Class:
32" (812.80 mm)
Viewable Screen Size:
31.5"
Backlight Technology:
Direct LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Features:
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Yes
Video LG 32LV760M
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
1080p
Audio LG 32LV760M
RMS Output Power:
10 W
Network & Communication LG 32LV760M
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Bluetooth:
Wi-Di Technology:
Interfaces/Ports LG 32LV760M
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Power Description LG 32LV760M
Input Voltage:
120 V AC
Energy & Performance LG 32LV760M
Operating Power Consumption:
24 W
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Design LG 32LV760M
Color:
Black
VESA Mount Standard:
200 x 200
Height:
17.40" (441.96 mm)
Width:
29.10" (739.14 mm)
Depth:
2.90" (73.66 mm)
Weight (Approximate):
4.90 kg
Reviews, Questions about LG 32LV760M
Write Review / Ask a question about LG 32LV760M
      5+7= *
LG 32LV760M
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.