LG 32LT661H9ZA 32" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 32LT661H9ZA 32"
Specifications | Reviews
Audio LG 32LT661H9ZA 32"
RMS rated power:
10 W
Number of speakers:
2
Design LG 32LT661H9ZA 32"
Stand colour:
Black
Stand type:
Connected stand
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
VESA mounting:
Yes
Product colour:
Black
Display LG 32LT661H9ZA 32"
Display diagonal (metric):
80.1 cm
Native refresh rate:
60 Hz
Display brightness:
240 cd/m²
Native aspect ratio:
16:9
Screen shape:
Flat
LED backlighting type:
Direct-LED
Display technology:
LED
Display resolution:
1366 x 768 pixels
HD type:
HD
Display diagonal:
81.3 cm (32")
Management features LG 32LT661H9ZA 32"
Sleep timer:
Yes
Auto power off:
Hotel mode:
Voice control:
Network LG 32LT661H9ZA 32"
Bluetooth:
Ethernet LAN:
Networking LG 32LT661H9ZA 32"
Bluetooth:
Ethernet LAN:
Packaging data LG 32LT661H9ZA 32"
Package weight:
7.35 kg
Package height:
530 mm
Package depth:
162 mm
Package width:
905 mm
Desktop stand:
Performance LG 32LT661H9ZA 32"
USB cloning:
High Dynamic Range (HDR) supported:
No
Ports & interfaces LG 32LT661H9ZA 32"
RF ports quantity:
2
RS-232C ports:
1
Headphone outputs:
1
Digital audio optical out:
Component video (YPbPr/YCbCr) in:
USB 2.0 ports quantity:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
HDCP:
HDMI version:
2.0
HDMI ports quantity:
Power LG 32LT661H9ZA 32"
Energy efficiency scale:
A to G
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100 - 240 V
Power consumption (standby):
0.3 W
Power consumption (typical):
46.3 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
29 kWh
Energy efficiency class (SDR):
F
Smart TV LG 32LT661H9ZA 32"
Operating system version:
4.5
Operating system installed:
Web OS
Smart TV:
TV tuner LG 32LT661H9ZA 32"
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Tuner type:
Digital
Weight & dimensions LG 32LT661H9ZA 32"
Weight (without stand):
4.85 kg
Height (without stand):
44.1 cm
Depth (without stand):
8.4 cm
Weight (with stand):
6.05 kg
Height (with stand):
495 mm
Depth (with stand):
241 mm
Width (with stand):
739 mm
Reviews, Questions about LG 32LT661H9ZA 32"
Write Review / Ask a question about LG 32LT661H9ZA 32"
      9+2= *
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.