LG 32LQ630B6LA.AEK 32" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Specifications | Reviews
Audio LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Yes
Sound modes:
AI Sound, Clear Voice Pro
RMS rated power:
10 W
Number of speakers:
2
Design LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Stand colour:
Black
Stand type:
Connected stand
Introduction year:
2022
Ambient lighting:
No
Housing material:
Plastic
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
VESA mounting:
Yes
Product colour:
Black
Rollable display:
No
Display LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Native refresh rate:
50 Hz
Native aspect ratio:
16:9
Screen shape:
Flat
LED backlighting type:
Direct-LED
Display technology:
LED
Display resolution:
1366 x 768 pixels
HD type:
HD
Display diagonal:
81.3 cm (32")
Management features LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Works with Amazon Alexa:
Works with Samsung Bixby:
Works with the Google Assistant:
Firmware upgradeable via:
Network
Firmware upgradeable:
Sleep timer:
Auto power off:
Basic hotel mode:
Number of OSD languages:
37
On Screen Display (OSD):
Programming period:
8 day(s)
Electronic Programme Guide (EPG):
Control type:
Buttons
Network LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Browsing:
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Networking LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Browsing:
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Packaging data LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Package type:
Box
Package weight:
5.9 kg
Package height:
510 mm
Package depth:
142 mm
Package width:
812 mm
Subwoofer included:
Soundbar included:
Smart Remote included:
Remote control type:
Standard Remote Control
Remote control included:
Mounting kit:
Desktop stand:
Performance LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
DVD player:
ConnectShare (HDD):
ConnectShare (USB):
USB cloning:
USB recording:
NVIDIA G-SYNC:
AMD FreeSync:
Subtitles function:
Teletext:
2000 pages
Teletext function:
Game mode:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supported:
Ports & interfaces LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Common interface Plus (CI ) version:
1.4
Common interface Plus (CI ):
Common interface (CI):
RF ports quantity:
2
Digital audio optical out:
1
USB 2.0 ports quantity:
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
Mobile High-Definition Link (MHL):
Audio Return Channel (ARC):
HDMI version:
1.4
PC in (D-Sub):
HDMI ports quantity:
Power LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
37 kWh
Power consumption (typical):
26 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
26 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
E
Smart TV LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Far-field voice interaction:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Apple AirPlay 2 support:
Video on Demand (VOD) support:
Screen mirroring:
Operating system version:
22
Operating system installed:
Web OS
Internet TV:
Smart TV:
Supplier features LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Country of origin:
South Korea
TV tuner LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Auto channel search:
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Tuner type:
Analog & digital
Weight & dimensions LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Stand depth:
18 cm
Stand width:
60.6 cm
Weight (without stand):
4.65 kg
Height (without stand):
43.7 cm
Depth (without stand):
8.29 cm
Width (without stand):
73.6 cm
Weight (with stand):
4.7 kg
Height (with stand):
464 mm
Depth (with stand):
180 mm
Width (with stand):
736 mm
Reviews, Questions about LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
Write Review / Ask a question about LG 32LQ630B6LA.AEK 32"
      4+1= *
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.