LG 32LQ63006LA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 32LQ63006LA
Specifications | Reviews
AUDIO LG 32LQ63006LA
Audio power:
10 W
Sound technology:
AI sound
Speakers:
2
Other features:
Clear Voice Pro
CONNECTIVITY LG 32LQ63006LA
Audio output:
Optical x 1
Connections:
HDMI 1.4 x 2 (eARC compatible)
USB 2.0 x 1
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG 32LQ63006LA
Screen technology:
LED directlit
Resolution:
Full HD 1920 x 1080p
Screen size:
32"
HDR:
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology:
Active HDR
Motion rate:
50 Hz
Picture enhancement:
Resolution upscaler
Processor:
α5 Gen5 AI Processor
Refresh rate:
60 Hz
Gaming technology:
Game Optimiser
HGiG
TUNER LG 32LQ63006LA
Electronic programme guide:
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK.
Table-top stand:
Yes
VESA mount:
200 x 200
Other features:
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
SMART LG 32LQ63006LA
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Streaming: Apple TV, Prime Video, Britbox, Disney , Google Play, Netflix, NOW TV
Music: Apple Music, Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube, Twitch
Screen mirroring:
Miracast (Android)
Airplay 2 (iOS)
Smartphone app:
LG ThinQ app
Other smart features:
Compatible with LG Magic Remote (sold separately)
Works with Amazon Alexa & Google Assistant speakers
Smart platform:
webOS
DESIGN LG 32LQ63006LA
Colour:
Ceramic black
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
1 year
Weight:
TV with stand: 4.7 kg
TV: 4.65 kg
Boxed: 5.9 kg
Dimensions:
TV with stand: 464 x 736 x 180 mm (H x W x D)
TV: 437 x 736 x 82.9 mm (H x W x D)
Boxed: 510 x 812 x 142 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 32LQ63006LA
SheelieAugust 02, 2025
Do I need to buy a separate remote? What is the magic remote?
Write Review / Ask a question about LG 32LQ63006LA
      4+4= *
LG 32LQ63006LA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.