LG 32LM631C 32" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 32LM631C 32"
Specifications | Reviews
Audio LG 32LM631C 32"
Sound modes:
Clear Voice III
Audio decoders:
DTS
RMS rated power:
10 W
Number of speakers:
2
Design LG 32LM631C 32"
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
VESA mounting:
Yes
On/off switch:
Yes
Product colour:
Black
Display LG 32LM631C 32"
Native refresh rate:
60 Hz
Supported graphics resolutions:
1920 x 1080 (HD 1080)
Native aspect ratio:
16:9
Screen shape:
Flat
LED backlighting type:
Direct-LED BLU
Display technology:
LCD
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
HD type:
Full HD
Display diagonal:
81.3 cm (32")
Management features LG 32LM631C 32"
Number of OSD languages:
36
On Screen Display (OSD):
Network LG 32LM631C 32"
Web browser:
Bluetooth:
Bluetooth Low Energy (BLE):
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Networking LG 32LM631C 32"
Web browser:
Bluetooth:
Bluetooth Low Energy (BLE):
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Packaging data LG 32LM631C 32"
Package type:
Box
Package weight:
5.9 kg
Package height:
510 mm
Package depth:
142 mm
Package width:
812 mm
Remote control type:
L-Con
Remote control included:
Desktop stand:
Performance LG 32LM631C 32"
Video upscaling:
Noise reduction:
No
Audio formats supported:
AAC, AC3, DTS, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
Subtitles function:
Teletext:
2000 pages
Teletext function:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supported:
Ports & interfaces LG 32LM631C 32"
Common interface (CI):
RF ports quantity:
2
Digital audio optical out:
1
Composite video in:
1
USB 2.0 ports quantity:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
Audio Return Channel (ARC):
HDMI version:
1.4
PC in (D-Sub):
No
HDMI ports quantity:
3
Power LG 32LM631C 32"
Energy efficiency scale:
A to G
Energy saving mode:
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100 - 240 V
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
33 kWh
Energy efficiency class (SDR):
G
Smart TV LG 32LM631C 32"
Timeshift:
Operating system installed:
Web OS
Smart TV:
Supplier features LG 32LM631C 32"
Country of origin:
South Korea
TV tuner LG 32LM631C 32"
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Tuner type:
Analog & digital
Weight & dimensions LG 32LM631C 32"
Stand width:
60.6 cm
Weight (without stand):
4.65 kg
Height (without stand):
46.4 cm
Depth (without stand):
18 cm
Width (without stand):
73.6 cm
Weight (with stand):
4.7 kg
Height (with stand):
510 mm
Depth (with stand):
142 mm
Width (with stand):
812 mm
Reviews, Questions about LG 32LM631C 32"
Write Review / Ask a question about LG 32LM631C 32"
      4+10= *
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.