LG 28TN515S specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 28TN515S
Specifications | Reviews
AUDIO LG 28TN515S
Audio power:
10 W
Sound technology:
Virtual surround
Speakers:
2
CONNECTIVITY LG 28TN515S
Audio output:
Optical x 1
RCA x 1
Connections:
HDMI 1.4 x 1
Component input x 1
Composite input x 1
USB 2.0 x 1
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
Bluetooth:
Yes
SCREEN LG 28TN515S
Screen technology:
LED backlit
Resolution:
HD Ready 1366 x 768p
Screen size:
28"
Bezel width:
Top: 18.6 mm
Left / right: 18.6 mm
Bottom: 20.7 mm
PICTURE QUALITY LG 28TN515S
Dynamic contrast ratio:
Motion rate:
50 Hz
Native contrast ratio:
1000:1
Noise reduction:
Contrast:
Peak brightness: 250 nits
TUNER LG 28TN515S
Electronic programme guide:
EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
FreeSat
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
VESA mount:
100 x 100
Other features:
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
SMART LG 28TN515S
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, RTE Player
Streaming: Netflix, Prime Video, NOW TV
App store: LG Content Store
Full internet browser
Social media: YouTube
Gaming apps
Screen mirroring:
Android
Smartphone app:
LG TV Plus
Other smart features:
Home IoT
Smart platform:
webOS 4.5
DESIGN LG 28TN515S
Colour:
Black
Internal menu languages:
39 languages
Guarantee:
1 year
Weight:
TV: 3.53 kg
TV with stand: 3.88 kg
Boxed: 5.45 kg
Dimensions:
TV with stand: 448.5 x 649.5 x 187.5 mm (H x W x D)
TV: 394.3 x 649.5 x 78.4 mm (H x W x D)
Boxed: 461 x 804 x 175 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 28TN515S
Write Review / Ask a question about LG 28TN515S
      5+1= *
LG 28TN515S
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.