LG 28LV570M specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 28LV570M
Specifications | Reviews
Technical Information LG 28LV570M
Screen Size Class:
28.00" (711.20 mm)
Viewable Screen Size:
27.6"
Backlight Technology:
Edge LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Video LG 28LV570M
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
720p
Audio LG 28LV570M
RMS Output Power:
10 W
Network & Communication LG 28LV570M
Ethernet:
Yes
Interfaces/Ports LG 28LV570M
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
Power Description LG 28LV570M
Input Voltage:
120 V AC
Energy & Performance LG 28LV570M
Operating Power Consumption:
20.90 W
Maximum Resolution:
1366 x 768
Design LG 28LV570M
Color:
Black
VESA Mount Standard:
100 x 100
Height:
15.60" (396.24 mm)
Width:
25.30" (642.62 mm)
Depth:
2.30" (58.42 mm)
Weight (Approximate):
4.72 kg
Reviews, Questions about LG 28LV570M
Write Review / Ask a question about LG 28LV570M
      3+4= *
LG 28LV570M
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.