LG 27LQ625S-PU 27" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 27LQ625S-PU 27"
Specifications | Reviews
Display LG 27LQ625S-PU 27"
Size:
27"
Maximum Brightness:
250 nits / cd/m2 (Sustained)
160 nits / cd/m2 (Minimum)
HDR Compatibility:
Not Specified by Manufacturer
Contrast Ratio:
1000:1
Dynamic Contrast Ratio:
Refresh Rate:
83 Hz
Variable Refresh Technology:
Not Specified by Manufacturer
Auto Low Latency Mode (ALLM):
178 x 178°
Video LG 27LQ625S-PU 27"
Video System:
NTSC / ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC
Connectivity LG 27LQ625S-PU 27"
Inputs:
1 x HDMI
Outputs:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
ARC
Wireless:
Wi-Fi
USB I/O:
1 x USB-A Unspecified Version
Ethernet I/O:
None
Other I/O:
None
Speaker LG 27LQ625S-PU 27"
Built-In Speakers:
Yes, 2 x 5 W
Convenience LG 27LQ625S-PU 27"
Virtual Assistant:
Smart TV:
webOS
Mobile App Compatible:
No
Digital Media Slot:
Remote LG 27LQ625S-PU 27"
Power Consumption:
Operational: 32.0 W
Standby: 0.4 W
AC Input Power:
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
General LG 27LQ625S-PU 27"
Mounting-Hole Pattern:
75 x 75 mm
Dimensions:
24.1 x 15.5 x 5.9" / 61.2 x 39.4 x 15 cm (with Stand)
24.1 x 14.5 x 2.9" / 61.2 x 36.8 x 7.4 cm (without Stand)
Weight:
7.8 lb / 3.5 kg (with Stand)
7.7 lb / 3.5 kg (without Stand)
Reviews, Questions about LG 27LQ625S-PU 27"
Write Review / Ask a question about LG 27LQ625S-PU 27"
      10+8= *
LG 27LQ625S-PU 27"
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.