LG 27LQ615S-PU.AUS 27" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
Specifications | Reviews
Display LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
Size:
27"
Maximum Brightness:
250 nits / cd/m2 (Sustained)
Lighting System:
Backlit LED
Refresh Rate:
83 Hz
178 x 178°
Video LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
Video System:
NTSC / ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC
Connectivity LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
Inputs:
Rear:
2 x HDMI
1 x BNC
1 x Coaxial F-Type
Outputs:
Rear:
1 x TOSLINK Optical
ARC
Bluetooth:
Yes
USB Ports:
1 x USB-A Unspecified Version
Ethernet Ports:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Control I/O:
Multi-Input Support (PIP/PBP):
Speaker LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
Built-In Speakers:
Yes, 5 W
Convenience LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Works with Alexa, Works with Google Assistant, LG ThinQ
Smart TV:
webOS 22
Mobile App Compatible:
Yes
Remote LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
Microphone:
No
Battery Type:
2 x AAA
Power Consumption:
Typical: 32.0 W
Standby: 0.4 W
AC Input Power:
100 to 220 VAC, 50 / 60 Hz
DC Input Power:
19 VDC at 2.1 A
General LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
Mounting-Hole Pattern:
75 x 75 mm
Dimensions:
24.1 x 16.7 x 6" / 612.1 x 424.2 x 152.4 mm (with Stand)
24.1 x 14.5 x 2.9" / 612.1 x 368.3 x 73.7 mm (without Stand)
Weight:
8.3 lb / 3.8 kg (with Stand)
7.7 lb / 3.5 kg (without Stand)
Packaging Info LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
Package Weight:
12.5 lb
Box Dimensions (LxWxH):
27.5 x 27 x 17.5"
Reviews, Questions about LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
Write Review / Ask a question about LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
      6+7= *
LG 27LQ615S-PU.AUS 27"
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.