LG 24TQ510S-PZ specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 24TQ510S-PZ
Specifications | Reviews
AUDIO LG 24TQ510S-PZ
Audio power:
5 W
Sound technology:
Virtual Surround
Speakers:
1
Other features:
Auto Volume Leveling
Equalizer
CONNECTIVITY LG 24TQ510S-PZ
Audio output:
Optical digital x 1
RCA x 1
Connections:
HDMI 1.4 x 2 (eARC x 1)
USB 2.0 x 1
WiFi:
Yes
Ethernet:
Yes
Bluetooth:
SCREEN LG 24TQ510S-PZ
Screen technology:
LED edgelit
Resolution:
HD Ready 1366 x 768p
Screen size:
24"
Bezel width:
18.5 mm
PICTURE QUALITY LG 24TQ510S-PZ
Dynamic contrast ratio:
Mega
Motion rate:
60 Hz
Native contrast ratio:
1000:1
Response time:
14 ms
Contrast:
Peak brightness: 250 nits
Refresh rate:
60 Hz
TUNER LG 24TQ510S-PZ
Electronic programme guide:
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
- Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
VESA mount:
75 x 75
Other features:
Sleep timer
Parental lock
Compatible with Magic Remote (sold separately)
SMART LG 24TQ510S-PZ
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Streaming: Apple TV, Prime Video, Britbox, Disney , Netflix, NOW TV
Music: Apple Music, Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube, Twitch, Facebook Watch, TikTok
Screen mirroring:
Miracast (Android / iOS)
Apple AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app:
LG ThinQ
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via Magic Remote (sold separately)
Amazon Alexa via Magic Remote (sold separately)
DESIGN LG 24TQ510S-PZ
Colour:
TV: Black & grey
Stand: Black
Internal menu languages:
39 languages
Guarantee:
2 years
Weight:
TV: 3.6 kg
TV with stand: 3.25 kg
Boxed: 4.8 kg
Dimensions:
TV with stand: 393.8 x 563.1 x 148.6 mm (H x W x D)
TV: 340.8 x 563.1 x 58 mm (H x W x D)
Boxed: 142 x 700 x 402 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG 24TQ510S-PZ
Write Review / Ask a question about LG 24TQ510S-PZ
      8+9= *
LG 24TQ510S-PZ
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.