LG 24LQ510S-PU 24" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 24LQ510S-PU 24"
Specifications | Reviews
Display LG 24LQ510S-PU 24"
Size:
23.6"
Panel Type:
LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
1366 x 768
Maximum Brightness:
250 nits / cd/m2
Lighting System:
Edge-Lit LED
Contrast Ratio:
1000:1
Response Time:
14 ms (GtG)
Refresh Rate:
83 Hz
Bit Depth / Color Support:
8-Bit (16.7 Million Colors)
Viewing Angle (H x V):
178 x 178°
Video LG 24LQ510S-PU 24"
Video System:
NTSC / ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC
Connectivity LG 24LQ510S-PU 24"
Inputs:
Rear:
2 x HDMI
Outputs:
1 x TOSLINK Optical
HDCP Support:
None
Audio Return Channel (ARC):
ARC
Bluetooth:
Yes
USB Ports:
1 x USB-A Unspecified Version
Ethernet Ports:
None
Speaker LG 24LQ510S-PU 24"
Built-In Speakers:
Yes, 5 W
Convenience LG 24LQ510S-PU 24"
Virtual Assistant:
Smart TV:
webOS 22
Remote LG 24LQ510S-PU 24"
Microphone:
No
Battery Type:
2 x AAA
Power Consumption:
Typical: 28.0 W
AC Input Power:
100 to 220 VAC, 50 / 60 Hz
General LG 24LQ510S-PU 24"
Mounting-Hole Pattern:
75 x 75 mm
Dimensions:
22.2 x 15.5 x 5.9" / 563.9 x 393.7 x 149.9 mm (with Stand)
22.2 x 13.4 x 2.3" / 563.9 x 340.4 x 58.4 mm (without Stand)
Weight:
7.9 lb / 3.6 kg (with Stand)
7.2 lb / 3.3 kg (without Stand)
Packaging Info LG 24LQ510S-PU 24"
Package Weight:
11 lb
Box Dimensions (LxWxH):
27.13 x 15.5 x 5.75"
Reviews, Questions about LG 24LQ510S-PU 24"
Write Review / Ask a question about LG 24LQ510S-PU 24"
      4+1= *
LG 24LQ510S-PU 24"
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.