LG 24LM520S-WU 24" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG 24LM520S-WU 24"
Specifications | Reviews
Display LG 24LM520S-WU 24"
Size:
24"
Panel Type:
LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
1366 x 768
Maximum Brightness:
200 nits / cd/m2
Lighting System:
Backlit LED
Dynamic Contrast Ratio:
Response Time:
14 ms (GtG)
Bit Depth / Color Support:
8-Bit (16.7 Million Colors)
Viewing Angle (H x V):
178 x 178°
Video LG 24LM520S-WU 24"
Video System:
NTSC
TV Tuner:
Yes - ATSC
Connectivity LG 24LM520S-WU 24"
Inputs:
Rear:
2 x HDMI
2 x RCA (Component/Composite/Analog Audio)
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
Rear:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
None
Audio Return Channel (ARC):
ARC
Wireless:
Wi-Fi
Bluetooth:
None
USB Ports:
1 x USB-A Unspecified Version
Ethernet Ports:
Rear: 1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Speaker LG 24LM520S-WU 24"
Built-In Speakers:
Yes, 10 W
Convenience LG 24LM520S-WU 24"
Virtual Assistant:
Smart TV:
webOS 3.5
Mobile App Compatible:
Yes
Digital Media Slot:
Remote LG 24LM520S-WU 24"
Power Consumption:
Typical: 26.0 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
100 to 220 VAC, 50 / 60 Hz
General LG 24LM520S-WU 24"
Certifications:
UL, cUL, FCC
Mounting-Hole Pattern:
75 x 75 mm
Dimensions:
22.2 x 14.4 x 5.9" / 56.4 x 36.6 x 15 cm (with Stand)
22.2 x 13.4 x 2.3" / 56.4 x 34 x 5.8 cm (without Stand)
Weight:
7.3 lb / 3.3 kg (with Stand)
7.2 lb / 3.3 kg (without Stand)
Packaging Info LG 24LM520S-WU 24"
Package Weight:
10.12 lb
Box Dimensions (LxWxH):
24.9 x 16.1 x 6.1"
Reviews, Questions about LG 24LM520S-WU 24"
Write Review / Ask a question about LG 24LM520S-WU 24"
      10+4= *
LG 24LM520S-WU 24"
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.