Panasonic PTFW430U specs.
  Projectors Specifications >> Panasonic >> Panasonic PTFW430U
Specifications | Reviews
General Information Panasonic PTFW430U
Projection Method:
Front, Rear, Ceiling
Platform Supported:
PC, Mac
Projection Lens Panasonic PTFW430U
Maximum Diagonal Image Size:
25 ft (7620 mm)
Zoom Type:
Manual Zoom
Optical Zoom:
2x
Minimum Lens Aperture:
F/1.7
Maximum Lens Aperture:
F/2.6
Minimum Projection Distance:
43.31" (1100 mm)
Maximum Projection Distance:
56.43 ft (17200 mm)
Lamp Panasonic PTFW430U
Lamp Type:
UHM
Lamp Power:
250 W
Normal Mode Lamp Life:
6000 Hour
Image Panasonic PTFW430U
Standard Mode Brightness:
3500 lm
Color Supported:
16.7 Million Colors (24-bit)
Native Resolution:
1280 x 800
Graphic Mode:
WXGA
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Native Aspect Ratio:
16:10
Compatible Aspect Ratio:
Throw Ratio:
1.34 to 2.68:1
Zoom Ratio:
2:1
Contrast Ratio:
600:1
Uniformity:
80%
Vertical Keystone Correction:
Maximum Vertical Sync:
85 Hz
Maximum Horizontal Sync:
91 kHz
Video Panasonic PTFW430U
Video Signal Format:
NTSC , PAL, SECAM
Video Signal Standard:
HDTV
Input Scan Format:
1080p
Output Scan Format:
720p
Audio Panasonic PTFW430U
Number of Speakers:
1
Speaker Output Power:
5 W
Speaker Output Mode:
Mono
Network & Communication Panasonic PTFW430U
Ethernet Technology:
Fast Ethernet
Interfaces/Ports Panasonic PTFW430U
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
1
Composite Video:
Yes
Network (RJ-45):
VGA In:
Power Description Panasonic PTFW430U
Input Voltage:
110 V AC, 220 V AC
Operating Power Consumption:
300 W
Standby Power Consumption:
300 mW
Physical Characteristics Panasonic PTFW430U
Height:
4.94" (125.50 mm)
Width:
16.93" (430 mm)
Depth:
12.72" (323 mm)
Weight (Approximate):
5.99 kg
Miscellaneous Panasonic PTFW430U
Package Contents:
Reviews, Questions about Panasonic PTFW430U
Write Review / Ask a question about Panasonic PTFW430U
      6+10= *
Popular today
Olens XPJ
Olens XPJ
Manufacturer Part Number: XPJ; Brand Name: Olens; Product Model: XPJ; Projection Method: Front; Platform Supported: PC; Number of Lamps: 1; Lamp Power: 260 W; Normal Mode Lamp Life: 300 Hour; Standard...