Panasonic PT-DX100 3D Ready DLP Projector (PTDX100UW) specs.
  Projectors Specifications >> Panasonic >> Panasonic PT-DX100 3D Ready DLP Projector (PTDX100UW)
Specifications | Reviews
Technical Information Panasonic PT-DX100 3D Ready DLP Projector (PTDX100UW)
Projection Method:
Front Ceiling Rear
3D Type:
3D Ready
Projection Lens Panasonic PT-DX100 3D Ready DLP Projector (PTDX100UW)
Minimum Diagonal Image Size:
50" (1270 mm)
Maximum Diagonal Image Size:
50 ft (15240 mm)
Optical Zoom:
1.4x
Minimum Lens Aperture:
F/1.7
Maximum Lens Aperture:
F/1.9
Lamp Panasonic PT-DX100 3D Ready DLP Projector (PTDX100UW)
Number of Lamps:
2
Lamp Type:
UHM
Lamp Power:
420 W
Normal Mode Lamp Life:
3000 Hour
Image Panasonic PT-DX100 3D Ready DLP Projector (PTDX100UW)
Standard Mode Brightness:
10000 lm
Native Resolution:
1024 x 768
Graphic Mode:
XGA
Native Aspect Ratio:
4:3
Throw Ratio:
1.8 to 2.51
Contrast Ratio:
Uniformity:
90%
Vertical Keystone Correction:
-40°/ 40°
Maximum Vertical Sync:
120 Hz
Maximum Horizontal Sync:
100 kHz
Video Panasonic PT-DX100 3D Ready DLP Projector (PTDX100UW)
Video Signal Format:
SECAM NTSC PAL
Video Signal Standard:
HDTV
Input Scan Format:
1080p
Output Scan Format:
720p
Network & Communication Panasonic PT-DX100 3D Ready DLP Projector (PTDX100UW)
Ethernet Technology:
Fast Ethernet
Interfaces/Ports Panasonic PT-DX100 3D Ready DLP Projector (PTDX100UW)
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
1
DVI:
Yes
Composite Video:
Component Video:
Network (RJ-45):
VGA In:
VGA Out:
Power Description Panasonic PT-DX100 3D Ready DLP Projector (PTDX100UW)
Input Voltage:
120 V AC 230 V AC
Operating Power Consumption:
1.03 kW
Standby Power Consumption:
300 mW
Design Panasonic PT-DX100 3D Ready DLP Projector (PTDX100UW)
Form Factor:
Ceiling Mountable
Height:
7.87" (200 mm)
Width:
19.61" (498 mm)
Depth:
21.89" (556 mm)