Canon WUX5000 LCOS Projector (5748B015) specs.
  Projectors Specifications >> Canon >> Canon WUX5000 LCOS Projector (5748B015)
Specifications | Reviews
Technical Information Canon WUX5000 LCOS Projector (5748B015)
Projection Method:
Front Rear Ceiling
Platform Supported:
PC
Projection Lens Canon WUX5000 LCOS Projector (5748B015)
Minimum Diagonal Image Size:
40" (1016 mm)
Maximum Diagonal Image Size:
50 ft (15240 mm)
Optical Zoom:
1.5x
Minimum Lens Aperture:
F/1.89
Maximum Lens Aperture:
F/2.65
Minimum Projection Distance:
51.18" (1300 mm)
Maximum Projection Distance:
95.14 ft (29000 mm)
Lamp Canon WUX5000 LCOS Projector (5748B015)
Number of Lamps:
1
Lamp Type:
NSHA
Lamp Power:
330 W
Image Canon WUX5000 LCOS Projector (5748B015)
Standard Mode Brightness:
5000 lm
Low Mode Brightness:
4000 lm
Native Resolution:
1920 x 1200
Graphic Mode:
WUXGA
Native Aspect Ratio:
16:10
Contrast Ratio:
Uniformity:
88%
Vertical Keystone Correction:
-11°/ 20°
Horizontal Keystone Correction:
Maximum Vertical Sync:
60 Hz
Maximum Horizontal Sync:
75 kHz
Video Canon WUX5000 LCOS Projector (5748B015)
Video Signal Standard:
HDTV
Input Scan Format:
1080p
Output Scan Format:
1080p
Network & Communication Canon WUX5000 LCOS Projector (5748B015)
Ethernet Technology:
Fast Ethernet
Interfaces/Ports Canon WUX5000 LCOS Projector (5748B015)
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Network (RJ-45):
Yes
VGA In:
Power Description Canon WUX5000 LCOS Projector (5748B015)
Input Voltage:
110 V AC 220 V AC
Operating Power Consumption:
410 W
Standby Power Consumption:
350 mW
Design Canon WUX5000 LCOS Projector (5748B015)
Form Factor:
Ceiling Mountable
Height:
6.70" (170.18 mm)
Width:
15" (381 mm)
Depth:
16.90" (429.26 mm)