Canon 1033C002 specs.
  Projectors Specifications >> Canon >> Canon 1033C002
Specifications | Reviews
General Information Canon 1033C002
Projection Method:
Front, Rear, Ceiling
3D Type:
3D Ready
Projection Lens Canon 1033C002
Minimum Focal Length:
15.8 mm
Maximum Focal Length:
25.1 mm
Maximum Diagonal Image Size:
20 ft (6096 mm)
Optical Zoom:
1.6x
Lamp Canon 1033C002
Number of Lamps:
1
Lamp Type:
SHP
Lamp Power:
370 W
Normal Mode Lamp Life:
2000 Hour
Economy Mode Lamp Life:
2500 Hour
Image Canon 1033C002
Standard Mode Brightness:
5000 lm
Native Resolution:
1920 x 1200
Graphic Mode:
WUXGA
Native Aspect Ratio:
16:10
Contrast Ratio:
Video Canon 1033C002
Video Signal Standard:
HDTV
Output Scan Format:
1080p
Interfaces/Ports Canon 1033C002
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
USB:?Universal Serial Bus
Yes
Power Description Canon 1033C002
Operating Power Consumption:
500 W
Physical Characteristics Canon 1033C002
Height:
4.80" (121.92 mm)
Width:
18.30" (464.82 mm)
Depth:
10.30" (261.62 mm)