Acer EY.JE001.010 specs.
  Projectors Specifications >> Acer >> Acer EY.JE001.010
Specifications | Reviews
General Information Acer EY.JE001.010
Projection Method:
Front
Platform Supported:
PC
Computer Compatibility:
Windows PC
Projection Lens Acer EY.JE001.010
Lens Type:
Manual Focus
Maximum Focal Length:
11 mm
Minimum Diagonal Image Size:
10" (254 mm)
Maximum Diagonal Image Size:
100" (2540 mm)
Maximum Lens Aperture:
F/1.87
Minimum Projection Distance:
15.75" (400 mm)
Maximum Projection Distance:
12.14 ft (3700 mm)
Lamp Acer EY.JE001.010
Number of Lamps:
1
Lamp Type:
LED
Normal Mode Lamp Life:
20000 Hour
Image Acer EY.JE001.010
Standard Mode Brightness:
100 lm
Low Mode Brightness:
75 lm
Color Supported:
16.7 Million Colors (24-bit)
Native Resolution:
854 x 480
Graphic Mode:
FWVGA
Maximum Resolution:
1280 x 800
Native Aspect Ratio:
16:9
Compatible Aspect Ratio:
4:3
Throw Ratio:
1.65:1
Zoom Ratio:
1:1
Contrast Ratio:
Uniformity:
85%
Maximum Vertical Sync:
60 Hz
Maximum Horizontal Sync:
32.20 kHz
Interfaces/Ports Acer EY.JE001.010
USB:?Universal Serial Bus
Yes
USB Standard:
USB 3.0
Power Description Acer EY.JE001.010
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Operating Power Consumption:
20 W
Power Supply:
100 V AC~240 V AC
Physical Characteristics Acer EY.JE001.010
Height:
1.01" (25.70 mm)
Width:
4.72" (120 mm)
Depth:
3.23" (82 mm)
Weight (Approximate):
180 g
Temperature:
41°F (5°C) to 104°F (40°C)
Humidity:
20% to 90% Non-condensing Relative Humidity
Fan Noise:
30 dB Approximate Standard Mode, 24 dB Approximate Economy Mode
Miscellaneous Acer EY.JE001.010
Package Contents:
Optional Accessories:
Foldable Projection Screen (25")
Reviews, Questions about Acer EY.JE001.010
Write Review / Ask a question about Acer EY.JE001.010
      5+5= *
Popular today
Olens XPJ
Olens XPJ
Manufacturer Part Number: XPJ; Brand Name: Olens; Product Model: XPJ; Projection Method: Front; Platform Supported: PC; Number of Lamps: 1; Lamp Power: 260 W; Normal Mode Lamp Life: 300 Hour; Standard...