Ricoh Aficio SP1000SF specs.
  Printers and MFPs Specs >> Ricoh >> Ricoh Aficio SP1000SF
Specifications | Reviews
General Features Ricoh Aficio SP1000SF
Device:
printer/scanner/copier/fax
Type of printing:
black and white
At work printing:
Laser
Placement:
desktop
Printer Ricoh Aficio SP1000SF
The maximum size:
A4
The maximum resolution for b/w printing:
600x600 dpi
Print speed:
16 pages/minute (b/w A4)
Warm-up time:
21 with
First page out:
13 c (b/w)
Scanner Ricoh Aficio SP1000SF
Scanner Type:
Tablet/prolonged
Maximum Original Size:
A4
Maximum scan size:
216x297 mm
Color Depth:
36 bit
Scanner resolution:
600x2400 dpi
Scanner Resolution (Enhanced):
2400x4800 dpi
Feeder originals:
unilateral
Capacity feeder originals:
50 sheets
Standards Support:
TWAIN
Cam Ricoh Aficio SP1000SF
Maximum Copy Resolution (B/W):
600x600 dpi
Copy speed:
16 pages/minute (b/w A4)
Time to first copy:
13 with
Rescaling:
25-400%
Step zoom:
1%
Trays Ricoh Aficio SP1000SF
Paper Feed:
350 sheet. (Standard)
Paper output:
50 sheet. (Standard)
Expendables Ricoh Aficio SP1000SF
Paper weight:
52-162 g/m2
Printing on:
card stock, transparencies, labels, glossy paper, envelopes, matte paper
Resource B/W cartridge/toner:
1500 pages
Number of cartridges:
1
Type of cartridge/toner:
SP1000E (413196)
Memory/Processor Ricoh Aficio SP1000SF
The amount of memory:
32 MB
Fax Ricoh Aficio SP1000SF
Fax memory:
125 pages
The maximum transfer rate:
33.6 kbit/c
PC Fax:
Yes
Interfaces Ricoh Aficio SP1000SF
Interfaces:
USB 2.0
Fonts And Control Languages Ricoh Aficio SP1000SF
Support PostScript:
no
Additional Information Ricoh Aficio SP1000SF
OS support:
Windows
Information Display:
LCD Panel
Power consumption (in operation):
900 W
Power consumption (standby):
16 W
Dimensions (WxHxD):
447x344x386 mm
Weight:
13.2 kg
Reviews, Questions about Ricoh Aficio SP1000SF
Write Review / Ask a question about Ricoh Aficio SP1000SF
      10+4= *
Popular today
HP LaserJet 1000W
HP LaserJet 1000W