Ricoh Aficio MP2000LN2 specs.
  Printers and MFPs Specs >> Ricoh >> Ricoh Aficio MP2000LN2
Specifications | Reviews
General characteristics Ricoh Aficio MP2000LN2
Device:
printer/scanner/copier
Print type:
black and white
Print technology:
laser
Accommodation:
table
Field of application:
small office
Printer Ricoh Aficio MP2000LN2
Maximum format:
A3
Automatic duplex printing:
yes
Maximum resolution b/W printing:
600x600 dpi
Print speed:
20 ppm (monochrome A4)
Warm-up time:
15
The time when the first fingerprint:
6.50 c (h/b)
Scanner Ricoh Aficio MP2000LN2
Scanner type:
tablet
Sensor type:
CCD
The maximum size of the original:
A3
Maximum scan size:
216x297 mm
Scanner resolution:
600x600 dpi
Autofeed originals:
bilateral
Standards support:
TWAIN
Copier Ricoh Aficio MP2000LN2
Maximum resolution copier (h/b):
Copy speed:
20 ppm (monochrome A4)
The first copy out time:
6.5
Change the scale:
50-200 %
Step zoom:
1 %
The maximum number of copies per cycle:
99
Trays Ricoh Aficio MP2000LN2
Paper:
600 sheet. (standard), 1600 sheet. (maximum)
Paper output:
250 sheet. (standard)
Capacity tray:
100 sheet.
Consumables Ricoh Aficio MP2000LN2
Paper weight:
52-162 g/m2
Printing on:
card stock, transparencies, labels, glossy paper, envelopes, matte paper
Resource developer:
60,000 pages
Resource h/b cartridge/toner:
9000 pages
Number of cartridges:
1
Type of cartridge/toner:
1230D
Memory/Processor Ricoh Aficio MP2000LN2
Processor:
D8701
CPU frequency:
200 MHz
Interfaces Ricoh Aficio MP2000LN2
Interfaces:
Ethernet (RJ-45), USB 2.0
Web interface:
yes
Fonts and languages Ricoh Aficio MP2000LN2
Support PostScript:
no
Support:
PCL 5e, PCL 6
The number of installed fonts PCL:
46
Additional information Ricoh Aficio MP2000LN2
OS support:
Windows, Mac OS
Display information:
LCD panel
Power consumption (in operation):
1200 W
Dimensions (WxHxD):
587x558x568 mm
Weight:
49 kg
Features:
the amount of memory copier 16 MB, printer 80 MB
Reviews, Questions about Ricoh Aficio MP2000LN2
Write Review / Ask a question about Ricoh Aficio MP2000LN2
      8+8= *
Popular today
Develop ineo 165
Develop ineo 165
Device: printer/scanner/copier; Print type: black and white; Print technology: laser; Accommodation: table; Maximum format: A3; Maximum resolution b/W printing: 600x600 dpi; Print speed: 16 ppm (monoc...