Ricoh Aficio MP2000LN specs.
  Printers and MFPs Specs >> Ricoh >> Ricoh Aficio MP2000LN
Specifications | Reviews
General Features Ricoh Aficio MP2000LN
Device:
printer/scanner/copier
Type of printing:
black and white
At work printing:
Laser
Placement:
desktop
Sphere of application:
Small Office
Printer Ricoh Aficio MP2000LN
The maximum size:
A3
Automatic two-sided printing:
Yes
The maximum resolution for b/w printing:
600x600 dpi
Print speed:
20 pages/min (B/W A4)
Warm-up time:
15
First page out:
6.50 c (B/W)
Scanner Ricoh Aficio MP2000LN
Scanner Type:
Tablet
Type of sensor:
CCD (CCD)
Maximum Original Size:
A3
Maximum scan size:
216x297 mm
Scanner resolution:
600x600 dpi
Standards Support:
TWAIN
Cam Ricoh Aficio MP2000LN
Maximum Copy Resolution (B/W):
Copy speed:
20 pages/min (B/W A4)
Time to first copy:
6.5
Rescaling:
50-200%
Step zoom:
1%
The maximum number of copies per cycle:
99
Trays Ricoh Aficio MP2000LN
Paper Feed:
600 pages. (Standard), 1600 list. (Maximum)
Paper output:
250 sheet. (Standard)
Capacity Bypass:
100-sheet
Expendables Ricoh Aficio MP2000LN
Paper weight:
52-162 g/m2
Printing on:
card stock, transparencies, labels, glossy paper, envelopes, matte paper
Resource developer:
60,000 pages
Resource B/W cartridge/toner:
9,000 pages
Number of cartridges:
1
Type of cartridge/toner:
1230D
Memory/Processor Ricoh Aficio MP2000LN
Processor:
D8701
Processor Speed:
200 MHz
Interfaces Ricoh Aficio MP2000LN
Interfaces:
Ethernet (RJ-45), USB 2.0
Web Interface:
Yes
Fonts And Control Languages Ricoh Aficio MP2000LN
Support PostScript:
no
Support:
PCL 5e, PCL 6
The number of installed fonts PCL:
46
Additional Information Ricoh Aficio MP2000LN
OS support:
Windows, Mac OS
Information Display:
LCD Panel
Power consumption (in operation):
1280 Tues
Power consumption (standby):
110 W
Dimensions (WxHxD):
568x558x587 mm
Weight:
47 kg
Features:
Copier Memory 16 MB, 80 MB Printer
Reviews, Questions about Ricoh Aficio MP2000LN
Write Review / Ask a question about Ricoh Aficio MP2000LN
      9+10= *
Popular today
Canon i-SENSYS MF8030Cn
Canon i-SENSYS MF8030Cn
Develop ineo 165
Develop ineo 165
Device: printer/scanner/copier; Print type: black and white; Print technology: laser; Accommodation: table; Maximum format: A3; Maximum resolution b/W printing: 600x600 dpi; Print speed: 16 ppm (monoc...